Czyszczenie i serwis klimatyzacji domowej – kiedy go wykonać?

Czyszczenie klimatyzacji Klim Land

Czyszczenie i serwis klimatyzacji domowej – kiedy go wykonać?

Czyszczenie klimatyzacji Klim Land
Klimatyzator to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Latem, podczas upałów, przynosi ulgę, poprawia komfort i pozwala na bardziej wydajne wykonywanie domowych prac. Nowoczesne urządzenia typu split mogą także oczyszczać, nawilżać lub osuszać powietrze, a w sezonie grzewczym pełnić funkcję źródła ciepła. Klimatyzacja daje nam zatem liczne korzyści przez cały rok, ale jeśli chcemy się nią cieszyć przez dłuższy czas, należy pamiętać o regularnej konserwacji. Z tego artykułu dowiesz się, jak często powinno się przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji, a także, w jaki sposób się to robi. To obowiązkowa lektura dla każdego posiadacza takiej instalacji.
Jeśli jeszcze nie masz klimatyzacji zapoznaj się z naszą ofertą montażu klimatyzacji w domu.

Dlaczego i jak często czyścić klimatyzację domową?

Właściwie zamontowana klimatyzacja nie wymaga wiele zaangażowania ze strony użytkownika. Jego rola sprowadza się do włączenia urządzenia, wyboru trybu pracy i innych ustawień, co obecnie może zrobić nawet za pomocą aplikacji mobilnej. Od czasu do czasu powinien jednak wykonać czyszczenie klimatyzacji domowej, ponieważ zalegające tam nieczystości, które nie zostały zatrzymane przez filtry, mogą obniżać efektywność urządzenia i zwiększać jego koszty eksploatacyjne, a nadmiar wilgoci sprzyja rozwijaniu się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Z tego względu zalecamy serwisować klimatyzację co najmniej dwa razy w roku, najlepiej tuż przed letnim wzrostem temperatur oraz niedługo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?

Serwis urządzenia i czyszczenie klimatyzacji obejmuje zarówno elementy zewnętrzne jak i wewnętrzne urządzenia m.in. obudowę, weryfikację stanu filtrów klimatyzatora, parownika czy też elementów i połączeń elektrycznychFiltry klimatyzatora powinno się czyścić mniej więcej raz na trzy miesiące, chociaż zależy to chociażby od częstotliwości korzystania z klimatyzacji. W większości modeli klimatyzatorów dostęp do jego podzespołów nie powinien sprawiać trudności – można je łatwo otworzyć i rozmontować. Elementy obudowy, wielorazowe filtry najlepiej przemyć ciepłą wodą lub użyć odkurzacza, pamiętając, że szczegółowe wytyczne zawarte są w instrukcji dołączonej do urządzenia.Elektroniczne podzespoły klimatyzatora lepiej zostawić specjalistom. Zazwyczaj są one dobrze chronione przed kurzem i pyłami, dlatego nie trzeba tego robić przy każdym przeglądzie.

Odgrzybianie klimatyzacji domowej

W klimatyzatorach panuje wilgoć, która stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów. Zdarza się to zwykle wtedy, gdy zapominamy o regularnym czyszczeniu klimatyzacji domowej. Także inne, niezależne od nas czynniki mogą powodować pojawienie się drobnoustrojów, których wdychanie wraz z powietrzem powoduje groźne dla ludzi i zwierząt choroby. Wyeliminować takie zagrożenie pozwoli odgrzybianie klimatyzacji, które można przeprowadzić za pomocą dedykowanych do tej czynności płynów. Na rynku dostępnych jest wiele środków do odgrzybiania klimatyzacji. Występują one w postaci aerozoli, płynów czy różnych koncentratów.

Kiedy wykonać serwis klimatyzacji w domu?

Oprócz przeprowadzanych własnych przeglądów klimatyzacji domowej, należy dwa razy w roku taki przegląd zlecić specjalistom. Jeśli zauważymy spadek wydajności urządzenia, głośniejszą niż zazwyczaj pracę klimatyzatora lub jednostka zewnętrzna jest mocno zabrudzona koniecznie skontaktuj się z serwisem klimatyzacji.Wybór renomowanego serwisu klimatyzacji to gwarancja, że klimatyzacja będzie dobrze spełniać swoją funkcję przez wiele lat.Sprawdź też naszą ofertę >>> Montażu i serwisu klimatyzacji w biurze i firmie
Udostępnij: