Zalety ogrzewania klimatyzacją w zimie

Ogrzewanie mieszkania zimą za pomocą klimatyzacji

Zalety ogrzewania klimatyzacją w zimie

Ze względu na zmieniający się klimat i coraz bardziej upalne lata w naszym kraju, trudno wyobrazić sobie w tym czasie normalne funkcjonowanie bez klimatyzatora. A gdyby tak to samo urządzenie potrafiło zapewnić nam odpowiednią temperaturę także zimą? Chociaż w powszechnej świadomości klimatyzacja kojarzy się wyłącznie z ochładzaniem wnętrz, takie rozwiązanie jak najbardziej jest możliwe. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak działa ogrzewanie klimatyzacją, jakie są tego największe korzyści oraz jakie trzeba ponieść koszty. Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą montażu i serwisu klimatyzacji.

Ogrzewanie klimatyzatorem – jak to możliwe?

Starsze modele klimatyzacji służyły wyłącznie do poprawienia warunków wewnątrz pomieszczenia w czasie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, wpływające niekorzystnie na efektywność pracy oraz jakość wypoczynku.

Obecnie w zależności od modelu mogą posiadać określoną ilość opcji i funkcji, w tym – chłodzenie, oczyszczanie, osuszanie czy właśnie ogrzewanie powietrza. Dzięki rozwojowi technologii i poszukiwaniu sposobów na oszczędne i wygodne ogrzewanie domu mamy dziś do wyboru wiele różnych rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie domu klimatyzacją.

Daje nam ono możliwość wykorzystania naszej instalacji i urządzeń w okresie jesienno – zimowym jako oszczędnego źródła ciepła.

Czy używanie klimatyzacji do ogrzewania się opłaca?

W zależności od mocy urządzenia może ono posłużyć jako główne źródło ciepła w danym pomieszczeniu lub jako jego wsparcie. Wiele osób zada sobie jednak pytanie, czy warto wybrać ogrzewanie klimatyzacją, czy się opłaca takie rozwiązanie. Urządzenie do pracy potrzebuje prądu elektrycznego, którego ceny nieustannie rosną, a obecny kryzys energetyczny jeszcze bardziej przyśpiesza ten proces. Warto jednak zapoznać się ze specyfikacją techniczną klimatyzatorów. Okazuje się, że pod względem energooszczędności wypadają zaskakująco dobrze. Oczywiście, koszty ogrzewania zależą od wielu czynników, takich jak izolacja cieplna budynku czy odpowiednio dobrane urządzenie w zależności od wielkości pomieszczenia.

Zdecydowana większość producentów przy poszczególnych modelach podaje zakres powierzchni, na jakiej urządzenie będzie pracować z pełną wydajnością. Można także dokonać własnych obliczeń, wiedząc, że na każde 10 m2 powinien przypadać około 1 kW mocy grzewczej. Jeżeli chodzi o ogrzewanie klimatyzacją, koszty również możemy łatwo obliczyć. Załóżmy, że nominalny pobór mocy w trybie grzania wynosi 1,20 kW, a urządzenie będzie pracować po 8h dziennie przez cały sezon grzewczy, czyli 200 dni. Łączny czas pracy, 1600h, mnożymy przez 1,2 kW, co daje 1920 kWh. Przy średniej cenie 1 kWh na poziomie 0,66 zł to 1267,2 zł w skali roku.

Największe zalety ogrzewania klimatyzatorem

Biorąc pod uwagę powyższe obliczenia, można stwierdzić, że jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt w porównaniu z dostępnymi alternatywami. Ogrzewanie klimatyzacją w zimie, za sprawą energooszczędnych technologii, jest po prostu opłacalne. Na tym jednak korzyści dla inwestora się bynajmniej nie kończą. Pozostając w temacie oszczędności finansowych, warto zwrócić uwagę, że kupuje się tylko jedno urządzenie do, chłodzenia i ogrzewania, zamiast kilku osobnych. Dla wielu osób nie mniejsze znaczenie będzie mieć fakt, że nowoczesne modele klimatyzacji split są bardzo ekologiczne. Polska na tle Europy wciąż jest jednym z krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, dlatego warto wybrać sposób ogrzewania, w wyniku którego do atmosfery nie są oddawane żadne spaliny czy pył, a to właśnie charakteryzuje klimatyzatory. Nie można też zapomnieć o tym, że ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem jest bardzo proste. Dzięki zaawansowanej technologii można bardzo precyzyjnie ustawiać temperaturę, także za pomocą aplikacji mobilnej.

Udostępnij: